Bir Fikrim Var, Yeterince İyi Mi?

Girişimciliğe, bir girişime başladığımızda elimizde olan 2 önemli şey var. Bunlar fikir ve ekip. Ekibin kurulması fikirden sonra da gerçekleşebiliyor. Bu yüzden ben biraz “fikir” üzerine yazacağım. İnsan olarak yapımız gereği bizim olan şeylerin kusursuz, mükemmel olduğunu düşünürüz. “Bu fikri hayata geçirelim, kesin milyar dolarlık fikir…” Bu söz aslında çok sık duyduğumuz bir söz. Bu yüzden doğrudan kendimizin bir fikrin yapılabilirliğine bakmamız doğru değil. Yapmamız gereken aslında tamamen veri okumak.

  • Market boyutu: Bir fikir, bir probleme çözümdür. Çözmek istediğimiz problemi yeteri kadar kişi yaşıyor mu? Bu problemlerinin çözülmesi yeteri kadar kişi için önemli mi? Market boyutuna bakmamızın sebebi eğer çözmek istediğimiz problemi yeteri kadar kişi yaşamıyor ise maddi anlamda sürdürülebilir olmayacaktır, aynı zamanda büyüme potansiyeli konusunda sıkıntılar yaşayacaktır.
  • Gelir modeli: Projenin hayatta kalabilmesi için gelir modelinin ilk günden itibaren oturtulması gerektiğini düşünüyorum. Fikrinizle para kazanabilir misiniz? İnsanlar bunun için para öder mi veya kim öder? Bu tür kullanıcı segmentlerinin ilk günden belirlenmesi ürününüzün yol haritasını da belirleyecektir.
  • Ekip: Ekip farklı bir konu olmasına rağmen, “ben veya biz, bu projeyi hayata geçirebilecek doğru kişiler miyiz?” Geçmiş iş yaşamı tecrübeleriniz, kişisel yetenekleriniz gibi başlıklar bu soruyu cevaplamanıza yardımcı olacaktır.
  • Problem: Gerçekten böyle bir problem var mı? Siz bir problemin olduğunu düşünüyorsunuz ancak bundan emin misiniz? Bunu doğrulamak için anketler yapabilir, mevcut çözümleri inceleyebilirsiniz.
  • Rakipler : “Hiçbir rakibimiz yok. Kesin kral biziz.” düşüncesi yolun başındayken sizi motive edebilir ancak bu iyi bir şey mi? Rakibinizin olmaması iyi bir şey değil, hatta kötü bir durumdur. Eğer rakibiniz yoksa gerçekten böyle bir problem yoktur belki de. İnsanlar para ödemedikleri için rakip çözümler ayakta kalamamış olabilir. Ürünü geliştirmeden önce rekabet konusu üzerine kesinlikle yoğun çalışılmalı. Size ürününüz için de fikir verecektir.

Bunlar aslında basit düzeyde, ilk etapta fikrinizi değerlendirme konusunda yardımcı olabilir ancak bundan sonrası için önerim olabildiğince hızlı ürün çıkarın. Mükemmel ürün için çalışmayın. Sorunu çözen küçük bir prototipini çıkarın ve test edin. Emin olun ki hiçbir şey düşündüğünüz gibi olmayacak.

Kadircan Kırkoyun